پسیو کردن(passivation) و تمیز کاری سطوح استنلس استیل

پسیواسیون یا غیر فعالسازی سطح

۱٫معرفی – لایه خنثی

مقاومت استنلسی استیل در برابر خوردگی، حاصل تشکیل یک غشای نازک و غیر فعالی اکسید کروم در محیط استیل است که با عنوان حالت یا وضعیت خنثی (paSSive Condition Or paSSive State) شناخته می شود. هر زمان که سطح تمیز استنلس استیل در تماس با محیطی باشد که اکسیژن کافی در آن موجود است، لایه های اکسید کروم بر سطح آن به طور آنی و خود به خود تشکیل می شود. هرچند ضخامت این لایه برای مدتی بعد از تشکیل اولیه افزایش مییابد. رخدادهای طبیعی مانند تماس با هوا یا آب هوادهی شده (گازدار) باعث به وجود آمدن و حفظ حالت ضد خوردگی از طریق سطح غیر فعال می شود.

بدین ترتیب استنلسی استیل می تواند مقاومت در برابر خوردگی خود را حتی زمانی که آسیبی مکانیکی (مانند خراش یا ماشین کاری) به آن وارد می شود، بر اثر داشتن سیستم درونی خود ترمیمی حفظ نماید. کروم موجود در استیل در درجه اول نقش ایجاد مکانیزم خود – خنثی سازی (Self paSSiVation) را دارد. برخلاف فولادهای کربنی و یا استیل های با عیار پایین، استنلس استیل ها باید حداقل شامل ۱۰٫۵ درصد از وزن خود کروم و حداکثر ۱٫۲ درصد کربن باشند. این تعریف از استنلس استیل در استاندارد ۱-۱۰۰۸۸ EN

داده شده است.

مقاومت در برابر خوردگی این استیل های کرومی می تواند با افزودن عناصر آلیاژی دیگر مثل نیکل، مولیبدن، نیتروژن و تیتانیوم (یا نیوبیوم) بهبود یابد. این امر باعث می شود که محدوده گستردهای از استیل با

مقاومتهای گوناگون در برابر خوردگی در کنار ویژگیهای دیگر مانند شکل پذیری، استحکام و مقاومت در برابر گرما (آتش) به وجود بیاید. استنلسی استیلی ها را نمی توان تحت هر شرایطی مقاوم در برابر خوردگی در نظر گرفت. بسته به نوع (ترکیب) استیل شرایطی هست که در آنها حالت خنثی از بین رفته و از شکل گیری مجدد آن جلوگیری می شود. در چنین شرایطی، سطح استیل فعالی (واکنش پذیر) شده که منجر به خوردگی می شود. شرایط فعالی در استنلسی استیلی ها میتواند در محیطهای کوچک کم اکسیژن، مانند اتصالات مکانیکی، گوشه های تنگ یا جوشی های ناکامل و ضعیف روی دهد. حمله خوردگی ها میتوانند بصورت شکافی و یا در سطوح موضعی رخ دهند.

 • ۲. مقایسه رسوب زدایی، اسید شویی، خنثی سازی و تمیز کردن:

اصطلاحات «رسوبزدایی»، « اسیدشویی » و «خنثی سازی» معمولاً اشتباه می شوند، اما هر کدام فرایند متمایزی دارند. در نتیجه فهم دقیق تفاوتهای تأثیر هر یک از این فرایندها بر روی سطوح استنلس استیل بسیار مهم است.

۱. ۲ رسوب زدایی:

رسوب زدایی، زدودن پوسته ضخیم و مرئی اکسید از سطح استیل است که معمولاً رنگ آن خاکستری تیره است. این فرایند به طور معمولی هنگام تولید استیل در کارخانه و قبل از تحویل آن انجام می شود. رسوب زدایی کارخانه معمولا در یک فرایند دو مرحله ای انجام می شود، به این صورت که اول به صورت مکانیکی رسوبات موجود بر سطح ست شده و سپس از سطح فلز برداشته می شوند. سپس سطح فلز اسیدشویی می شود تا لایه فلزی که درست زیر رسوب تشکیل شده، برداشته شود. این مرحله از فرایند هم البته باید به عنوان یک

فرایند جدا در نظر گرفته شود. اگرچه ممکن است مقدار ناچیز رسوب در بخش های متأثر از حرارت در دمای بالا حین جوش یا فرایندهای حرارتی بر بخشیهایی از قطعات ساخته شده استنلسی استیل به وجود اید، اما معمولا عملیات رسوبزدایی مجدد ضروری نیست.

 • لایه مات و خاکستری باقی
 • مانده بر محصولات حرارت
 • دیده کارخانه بر اثر رسوب زدایی و اسید شویی رسوبات سست شده باعث خشن شدن سطح می گردند.
 • بر سطوح استنلس استیل رسوب
 • خاکستری سیاه رنگی در طول شکل دهی و نورد کردن تشکیل می شود. ایناکسید سخت به وسیله رسوب زداییدر کارخانه استیل برداشته میشود .

۲. ۲ اسید شویی:

اسیدشویی، زدودن لایه نازک فلزی از روی سطح استنلس استیل است. معمولاً مخلوطی از اسید نیتریک و اسید هیدرفلوریک جهت اسیدشویی استنلس استیل بکار گرفته می شود. اسیدشویی فرآیندی است که برای برداشتن لایه های تغییر رنگ یافته ناشی از حرارت جوشی که میزان کروم آن کاهش یافته است از سطح قطعه کار شده، بکار میرود.

۳٫ ۲ خنثی سازی:

خنثی سازی معمولاً بر سطوح استنلس استیل به طور طبیعی رخ میدهد، اما گاهی لازم است تا این فرایند را با روشی های اکسید کردن با اسید، سرعت بخشید. هر چند برخلاف اسیدشویی در عملیات خنثی سازی با اسید هیچگونه فلزی از سطح برداشته نمی شود، اما کیفیت و ضخامت لایه خنثی در طول خنثی سازی اسیدی به سرعت گسترش مییابد. ممکن است گاهی شرایطی پیش بیاید که فرایندهای اسیدشویی و خنثی سازی با اسید نیتریک بصورت متوالی و نه همزمان صورت پذیرد. اسید نیتریک به تنهایی استنلسی استیلی را فقط خنثی می سازد و برای اسید شویی

استنلسی استیل اسید موثری نیست.

۴. ۲ تمیز کردن:

روشهای اسید شویی به تنهایی برای پاک کردن روغن، گریس یا مواد غیر ارگانیک آلوده کننده که در ضمن مانع تشکیل لایه خنثی بر سطح استیل می شوند، کافی نیست. ترکیبی از چربی زدایی، پاک نمودن، اسید شویی و خنثی سازی لازم است تا سطوح قطعات ساخته و یا ماشینکاری شده استنلسی استیلی جهت مقاصد مورد نظر آماده گردد. اگر قطعات استنلسی با گریس یا روغن آلوده شده باشد، آنگاه تمیز کردن سطح قبل از اسیدشویی ضروری است

۳. روشهای اسید شویی:

روشی های متفاوت اسیدشویی وجود دارد که میتوان جهت محصولات، قطعات ساختمانی و فلزکاریهای استنلسی استیل در معماری بکار گرفت. مهمترین اسیدهایی که در اسیدشویی استنلسی استیل از ان ها استفاده می شود، اسید نیتریک و اسید هیدرفلوریک می باشند. روشی های اصلی که برای اسیدشویی محصولات یا سطوح وسیع استنلسی توسط متخصصان اسیدشویی انجام میگردد، شامل موارد زیر می باشند: – غوطه ورسازی در مخزن اسید (حمام اسید)

– اسیدشویی پاششی (Spray)

۔ اسیدشویی چرخشی در روش غوطه ورسازی معمولاً اسیدشویی در خارج از محوطه کارخانه (ofTSite) تولیدکننده و یا در کارخانه

مخصوصی اسیدشویی صورت میگیرد.

اسید شویی پاششی می تواند در محلی (On-Site) انجام گرفته هر چند باید توسط متخصصان با رعایت نکات ایمنی و داشتن تجهیزات و وسایل مناسب برای دفع ضایعات اسیدی صورت پذیرد. روشی غوطه ورسازی این مزیت را دارد که تمامی سطوح به صورت یکدست و بهینه برای مقاومت در برابر خوردگی، اسید شویی می شود. این روش همچنین بهترین گزینه از نظر سلامتی و ایمنی است چرا که خارج از محوطه کارخانه انجام می شود. اسید شویی که در کارگاه استنلسی استیل دارای تخصصی اسید شویی انجام می شود دارای دقت

بالای کنترل فرایند بوده و تأثیرات منفی محیطی آن حداقل میباشد. در مواردی که لوله برای حمل مایعات خورنده در نظر گرفته شده، روش اسید شویی چرخشی توصیه میشود.

در این روش مواد اسید شویی در داخل سیستم چرخانده می شوند

سطوح کوچک تر، خصوصاً اطراف محل های جوش، با روش های زیر اسید شویی می گردند: – استفاده از برس با ژل ها / خمیرهای مخصوص

۔ تمیز کردن الکتروشیمیایی این روشها میتوانند در محل انجام گیرند و نیاز به دانش تخصصی برای انجام عملیات به طور ایمن و موثر ندارند. اما در اختیار داشتن تخصصی کافی و نظارت برای به حداقل رساندن ریسک های مربوط به محیط زیست و سلامتی لازم است. در صورتی که زمان های تماسی اسید یا فرایند شستشوی نهایی به درستی و بر طبق دستورات سازنده روی محصول کنترل و اجرا نشود، امکان دارد که خوردگی در محلی های اسید شویی شده رخ دهد. مدت زمان لازم تماسی اسید برای نوع های مختلف استنلس استیلی متفاوت است. بنابراین مجریان اسید شویی می بایست از نوع استیلی که اسید شویی می شود و همچنین خطرات محصولات مورد استفاده آگاه باشند تا نتیجه مطلوب بدست آید. مهم است که تمام ذرات باقیمانده از محصولات اسید شویی، رسوبات و آلودگی های ناشی از آن به طور کامل از سطح استیل شستشو شود تا یک سطح کاملا مقاوم در برابر خوردگی و عاری از زنگ بدست آید. متخصصان پاک کردن و نگهداری استیل معمولاً برای گرفتن نتیجه بهتر از آب مقطر برای شستشوی نهایی استیل جهت مصارف ارشیتکتی استفاده می کنند.

۴. عملیات خنثی سازی:

لایه خنثی که بر سطح استنلس استیل تشکیل می شود فقط یک اکسید ساده یا رسوب نیست که با حرارت دادن استیل تشکیل شود. در حین حرارت دهی، ضخامت لایه اولیه شفاف خنثی افزایش یافته و سایه قهوهای رنگی ناشی از گرما بر روی سطح تشکیل میشود که نهایتاً باعث تشکیل رسوب اکسید خاکستری رنگ می شود. این لایه های مرئی اکسید، منجر به کاهش مقاومت سطح در برابر خوردگی در دمای محیط می شوند.

برخی محصولات استنلس استیلی، مانند قطعات کوره که برای دماهای بالا طراحی شده اند، از این پوششی های ضخیم و محکم رسوبات اکسیدی برای محافظت در برابر اکسیداسیون در دمای بالا بهره می برند. در مقابلی، قطعاتی که برای استفاده در دمای محیط طراحی شده اند، جهت مقاومت در برابر خوردگی به لایه شفاف خنثی خود متکی هستند.

اگرچه این فرایند خنثی سازی به طور طبیعی و خود به خود انجام می شود، اما فرایند تشکیل اکسیدهای کروم جهت تشکیل لایه خنثی می تواند با بکارگیری اکسیدکنندههای قوی تقویت شود. اسید نیتریک برای این کار بسیار مفید است و به طور گسترده در عملیات خنثی سازی استنلس استیل در سطح تجاری مورد استفاده قرار میگیرد. اسیدهای اکسید کننده ضعیفتر، مانند اسید سیتریک هم می توانند به شکل گیری لایه خنثی کمک کنند.

خنثی سازی از طریق اسید برای محصولات و وسایل استنلسی استیلی نه عنوان یک روش بلکه به عنوان یک استثنا می بایست در نظر گرفته شود. استنلسی استیلی که توسط کارخانه های استیل و انبارهای مورد اعتماد تحویل می گردند، کاملا خنثی می باشد. اگرچه برای قطعات پیچیده و شکل یافته ماشینکاری شده عملیات خنثی سازی لازم است. در چنین موارد خاصی تامین اکسیژن برای تمام سطوح تازه شکل یافته ممکن است

محدود بوده که باعث می شود فرایند خنثی شدن، نسبت به سطوح در تماس با هوای آزاد به مدت زمان بیشتری تا کامل شدن نیاز داشته باشد. در صورت استفاده از این قطعات (قبل از تکمیل فرایند خنثی شدن) در محلی هایی که چنین استنلسی استیل هایی بطور معمول استفاده می شوند، خطر خوردگیهای غیر قابل پیش بینی وجود دارد. عملیات خنثی سازی تحت این شرایط ریسکهای مربوط به خوردگی را از بین میبرد. قبل از اینکه عملیات خنثی سازی با اسید انجام شود، باید سطوح استیل ویژگیهای زیر را داشته باشد: – فاقد هرگونه رسوبات اکسیدی باشند (رسوبزدایی شده باشد)

– دارای لایههای سطحی فلزی مملو از کروم، حاصل از عملیات اسید شویی که اکسیدها و سایه رنگهای حرارتی را رفع میکنند، باشند. – تمیز باشند. (فاقد هرگونه آلودگی آلی، روغن های ماشین کاری، چربی و گریس باشند.)

۵. سایه رنگ ناشی از حرارت جوشکاری:

سایه رنگ ناشی از حرارت، نتیجه ضخیم شدن لایه اکسید شفاف (که بطور طبیعی تشکیل می گردد) بر سطح استیل است.

رنگهایی که به وجود می آیند شبیه به رنگهای ناشی از عملیات حرارتی بر سطوح فولادهای دیگر بوده و محدوده رنگهای زرد کمرنگ تا آبی تیره را شامل می شود. (Welding heattiint).

سایه رنگ معمولاً در نقاط در معرض حرارت ناشی از جوش خوردگی محصولات استنلس استیل، حتی اگر از پوشش مناسب گاز استفاده شده باشد، دیده می شود (عوامل دیگر جوشی مثل سرعت جوشکاری میتواند بر درجه رنگی که اطراف محدوده جوش تشکیل می شود اثرگذار باشد.) همین که سایه رنگ بر سطح استنلس استیل ظاهر می شود، کروم سریعتر از آهن موجود در استنلس استیل به سطح کشیده شده و به آسانی اکسید می شود. در این فرایند یک لایه زیرسطحی با مقدار کمتری از کروم نسبت به بقیهٔ بدنه استیلی تشکیل می گردد که مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارد.

سایه رنگهای قابل مشاهده بر سطوح استنلس استیل (ناشی از جوشی)، مقاومت در برابر خوردگی سطح را لوازم، این امر نه تنها باعث افزایشی زیبایی ظاهری محصول می شود، بلکه ویژگی مقاومت سطح استیل در برابر خوردگی را نیز کاملاً حفظ می کند.

سایه رنگ ناشی از حرارت بر روی قطعات استنلس استیل می تواند با استفاده از ژل ها و یا خمیرهای مخصوصی از آنجایی که نمی توان به تنهایی به اسید نیتریک برای برداشتن کافی فلز از سطح تکیه کرد، ممکن است ترکیبی از روشی های پرداخت مورد نیاز باشد. این روشی ها می توانند شامل عملیات مکانیکی (سنگ زدن یا ساییدن) پس از به کارگیری اسید نیتریک برای آلودگی زدایی باشند. همچنین بسیار مهم است که سایه رنگ ناشی از جوشی از وجوه پنهان قسمتهای جوش خورده برداشته شود،

چرا که ممکن است این وجوہ در معرض ܠܢܸܠ و استفاده قرار گیرند. دستورالعملهای تأمین کنندگان مواد اسید شویی، به علت مضر بودن اسید برای سلامتی انسان، در هنگام پاک کردن سایه رنگ حاصل از جوش می بایست دقیقاً دنبال گردند. در صورت طولانی شدن زمان تماسی مواد با سطح ، ممکن است خوردگی نقطه ای بر سطح استنلسی استیل اتفاق بیفتد.

۶. لکه های زنگزدگی سطحی:

برای بهینه شدن مقاومت در برابر خوردگی، سطوح استنلس استیل باید عاری از هرگونه مواد آلی (گریس، روغن، رنگ و …) و ذرات فلزی به خصوص پس مانده های آهن یا فولادهای کربنی باشند. استنلس استیلی که توسط کارخانه ها یا کارگاه ها و انبارهای مطمئن عرضه می شوند، معمولاً تمیز و بدون آلودگی هستند. کالاهایی که به دقت و از استنلسی استیل مناسب تولید گشته و با توجه به کاربرد کالا، بر سطح ان عملیات پرداخت به درستی صورت گرفته باشد، تا زمانی که در معرض آلودگی قرار نگرفته باشند، لکههای زنگزدگی روی آنها تشکیل نمی شوند.

لکه های زنگزدگی که به علت تماس با قطعات فولاد کربنی ایجاد می شوند، معمولاً به عنوان خوردگی خود سطح استنلس استیل تصور می شوند. این مشکل می تواند شامل نقاط قهوهای کمرنگ و یا نقاط خورده شده روی سطوحی مانند نردهها باشد. این امر موضوعی متداول در مورد استنلسی استیل پس از نصب و استفاده در مصارف معماری می باشد.

جبران «آلودگی آهن» (irOn COntamination) میتواند پرهزینه باشد. میتوان به سادگی با بکارگیری فرایندهای مناسب ساخت و کنترل، از بروز آن جلوگیری کرد، هرچند امکان پاک کردن آن با روشهای مناسب هم وجود دارد. علل اصلی به وجود آمدن آلودگی آهن بر سازههای استنلسی استیل شامل موارد زیر می باشد:

– استفاده از ابزار و وسایل از جنس فولادهای کربنی (حمل کنندهها، تکیهگاه ها، ابزار بلند کردن و زنجیرها و غیرہ)، بدون تمیز کردن کافی . – برش فلز، تولید یا مونتاژ در کارگاه هایی با تولیدات فلزی مخلوط، بدون جداسازی مناسب یا ملاحظات لازم برای تمیز کردن. اگر احتمال الودگی سطحی باشد، تستهای مختلفی وجود دارد که می توان از انها استفاده کرد. استاندارد (American StandardS ASTM A380 and A967) تستهای مربوط به سنجش آلودگی را تعیین می نماید.

برخی از تستها به تنهایی به دنبال لکههای زنگزدگی ناشی از تماس با آب یا محیطهای بسیار شرجی در طول زمان های مشخص در معرض هوا میباشند اما برای تعیین یون آهن آزاد که موجب زنگزدگی متوالی می شود، می بایست از تست “TerTOXyl” استفاده کرد. این تست حساس، آلودگی آهن آزاد یا اکسید آهن را تشخیص می دهد. ASTM A380 بخش ۷٫۳٫۴ روند دقیق آن را که در آن محلولی از اسید نیتریک، آب مقطر و فری سیانید پتاسیم استفاده می شود، مشخص کرده است.

اگرچه براساسی دستور ساخت ارائه شده در ASTM A380 می توان این عمل را انجام داد، اما استنلس استیل ارائه گردد. معمولاً نزدیک ترین نهادهای فعال در زمینه استنلس استیل در محل می توانند انتخاب روشیهای مناسب را توصیه نمایند.

در صورت تشخیص آلودگی آهن باید تمام ذرات ریز و رد پای آهن پاک شود. هر نوع فرایند آلودگی زدایی که می تواند کاملاً آهن روی سطح را بزداید، قابل استفاده است، به شرطی که | تمام آلودگی پاک شود نه اینکه بر باقی سطوح قطعه استیل پخش و گسترده شود. رفع آلودگی با استفاده .۳ محلول اسید به عنوان یک مرحله بر روشی تک مرحله ای شامل پاک کردن سایشی توسط برسهای سیمی و یا نمدهای پلاستیکی رجحان دارد. آلودگی زنگ آهن بر سطح استنلس استیل در طول عمر خدمت آن ظاهر زشتی را به وجود می آورد.

رفع این زنگار می تواند زمان بر و پرهزینه باشد. (تصویر مقابلی) زمانی که فقط نیاز به آلودگی زدایی استنلس استیل می باشد، باید از آماده سازی توسط اسید نیتریک و اسید هیدرفلوئوریک خودداری کرد. ترکیب این اسیدهای قوی اگر به دقت کنترل نشوند میتوانند باعث نقشی افتادن ناخواسته بر سطح استیل شوند.

۷. مشخص کردن اسید شویی و خنثی سازی:

روشی های اسید شویی مثل حمام اسید یا اسیدشویی پاششی و خنثی سازی از طریق اسید نیتریک باید به

تولید کنندههای شایسته ۹ متخصصین این کار دسپرد ۵ شود. انتخاب و کنترل این فرایندهای پرخطر برای اطمینان یافتن از حصول سطوح بامقاومت مطلوب در برابر خوردگی، بسیار حساسی است. متخصصان امر باید به دقت گزینش شده و بایستی اطمینان پیدا کرد که کار خود را طبق قوانین زیست

در صورت امکان، چگونگی سطح نهایی و روش کار می بایست تعیین و مورد توافق واقع شود. این توافق می تواند از طریق اندازهگیری پارامترهایی مثل زبری سطح (Ra)، بازتابش و براقی بدست آید اما در نهایت باید مطابق نمونه های تولید شده توسط پیمانکار و تایید شده از سوی کارفرما باشد.

روشهای خنثی سازی که براساسی استانداردهای اروپا تعریف گردیدهاند: ۱۶:۱۹۹۷ ۲۵ EN خنثی سازی فولادهای مقاوم در برابر خوردگی و آلودگی زدایی آلیاژهای با پایه نیکل. خانوادههای گوناگون استنلس استیل در «فرایند طبقه بندی شده» که طبق آن عملیات خنثی سازی در یک یا دو مرحله با استفاده از محلول های اسید نیتریک یا سدیم دی کرومات انجام می پذیرد، جا می گیرند. استانداردهای آمریکایی محدوده وسیع تری از این فرایندها را شامل پاک کردن، اسید شویی و خنثی سازی پوشش میدهند.

استانداردهای اصلی عبارتند از: ASTM A380 عملیات پاک کردن، رسوبازدایی و خنثی سازی قطعات، ابزار و وسایل استنلس استیل. ASTM A96 مشخصات عملیات خنثی سازی شیمیایی برای قطعات استنلس استیل.

127 thoughts on “پسیو کردن(passivation) و تمیز کاری سطوح استنلس استیل

 1. best CBD oil for pain says:

  Appreciating the time and energy you put into your site and detailed information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information.
  Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 2. cbd gummies says:

  Hey! I realize this is kind of off-topic but I had to ask.

  Does operating a well-established blog such as yours require a massive amount work?
  I’m brand new to blogging however I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and feelings online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 3. gummies says:

  Howdy, I believe your site could possibly be having web browser compatibility issues.

  Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it
  has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other than that, excellent site!

 4. cbd gummies says:

  Can I simply say what a relief to discover somebody who truly knows what they are talking about on the internet.
  You definitely understand how to bring an issue to light and make it important.
  More people really need to read this and understand this side of the story.
  I was surprised that you aren’t more popular since you most certainly possess the gift.

  Also visit my web site; cbd gummies

 5. best CBD gummies says:

  Please let me know if you’re looking for a author for your blog.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content
  for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please send me an e-mail if interested. Thanks!

  Also visit my web-site: best CBD gummies

 6. Negatif SEO says:

  Negatif SEO ile rakiplerinizin sitelerini kolaylıkla alt sıralara düşürebilir ve siz rakiplerinizin yerine geçebilirsiniz.

  Sizler için sevmediğiniz yada rakip sitelerinize ANTİ SEO çalışması
  yani Negatif SEO çalışması yapabilirim.

  With negative SEO, you can easily lower your competitors’ sites and you can replace
  your competitors.
  I can do ANTI SEO work, that is, Negative SEO work for you
  or your competitor sites that you do not like.

  Negatif SEO

 7. delta 8 thc says:

  This is the right blog for anyone who would like to find out about
  this topic. You understand so much its almost hard to argue with
  you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new
  spin on a subject which has been written about for years.
  Wonderful stuff, just excellent!

  my homepage – delta 8 thc

 8. best CBD says:

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very
  easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come
  here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Fantastic work!

  Feel free to visit my page – best CBD

 9. delta 8 says:

  Simply want to say your article is as astounding.
  The clearness in your submit is just nice and
  i could assume you’re knowledgeable in this subject.

  Fine together with your permission allow me to seize your feed to keep
  up to date with imminent post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

  My web blog – delta 8

 10. buy delta 8 says:

  Hello would you mind letting me know which web host
  you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot
  faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a honest price?

  Thanks, I appreciate it!

  My webpage … buy delta 8

 11. delta 8 says:

  I’m curious to find out what blog platform you have been working with?

  I’m experiencing some minor security issues with my latest blog and I’d like to find something more risk-free.
  Do you have any suggestions?

  Also visit my homepage … delta 8

 12. best delta 8 carts says:

  I have been surfing online greater than three hours these days, yet I never discovered any attention-grabbing
  article like yours. It is beautiful value sufficient for me.
  In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the
  net shall be much more helpful than ever before.

  Also visit my site; best delta 8 carts

 13. cbd gummies says:

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to
  be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries
  that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having
  side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

  Feel free to surf to my web site; cbd gummies

 14. delta 8 area 52 says:

  Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having
  problems finding one? Thanks a lot!

  delta 8 area 52 – delta 8 area 52

  delta 8 area 52 – delta 8 area 52

  Area 52 Delta 8 THC – delta 8 THC for sale area 52

  buy delta 8 THC area 52 – delta 8 THC for sale area 52

  delta 8 THC area 52 – delta 8 area 52

 15. delta 8 THC for sale area 52 says:

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog
  posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

  delta 8 THC for sale area 52 – delta 8 THC for sale area 52

  delta 8 THC for sale area 52 – delta 8 carts Area 52

  delta 8 THC for sale area 52 – delta 8 carts Area 52

  delta 8 carts Area 52 – Area 52 delta 8 carts

  Area 52 delta 8 carts – delta 8 THC for sale area 52

 16. best CBD says:

  Having read this I believed it was really
  informative. I appreciate you taking the time and energy
  to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time
  both reading and leaving comments. But so what, it
  was still worthwhile!

  My webpage … best CBD

 17. Area 52 Delta 8 THC says:

  Have you ever considered about adding a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is valuable
  and everything. However think about if you added some great images or video clips to give your
  posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and
  videos, this website could definitely be one of the most
  beneficial in its niche. Very good blog!

  Also visit my website; Area 52 Delta 8 THC

 18. Area 52 Delta 8 THC says:

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. But think
  of if you added some great pictures or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this blog could undeniably be one of the very best in its field.
  Awesome blog!

  Feel free to surf to my website … Area 52 Delta 8 THC

 19. cbd says:

  Hello! I know this is kinda off topic nevertheless
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My website goes over a lot of the same topics
  as yours and I think we could greatly benefit from
  each other. If you’re interested feel free to send me an email.

  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

  My web blog :: cbd

 20. area 52 delta 8 THC products says:

  Hi! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through a
  few of the posts I realized it’s new to
  me. Regardless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll
  be book-marking it and checking back frequently!

  area 52 delta 8 THC products – area 52 delta 8 THC products

  area 52 delta 8 THC products – delta 8 THC for sale area 52

  buy delta 8 THC area 52 – buy delta 8 THC area 52

  delta 8 THC for sale area 52 – Area 52 Delta 8 THC

  delta 8 area 52 – delta 8 area 52

 21. gold bee says:

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case
  you shield this increase.

  my web blog gold bee

 22. delta 8 area 52 says:

  My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content available for you?

  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you write related to here.
  Again, awesome blog!

  delta 8 area 52 – delta 8 area 52

  delta 8 area 52 – Area 52 Delta 8 THC

  delta 8 carts Area 52 – delta 8 carts Area 52

  buy delta 8 THC area 52 – Area 52 Delta 8 THC

  delta 8 THC for sale area 52 – delta 8 carts Area 52

 23. delta 8 area 52 says:

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.

  I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all
  my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

  delta 8 area 52 – delta 8 area 52

  delta 8 area 52 – buy delta 8 THC area 52

  delta 8 carts Area 52 – delta 8 THC area 52

  delta 8 THC area 52 – delta 8 carts Area 52

  Area 52 delta 8 carts – delta 8 THC for sale area 52

 24. Area 52 Delta 8 THC says:

  Just wish to say your article is as astonishing. The
  clarity in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this
  subject. Fine with your permission let me to
  grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

  Here is my blog post: Area 52 Delta 8 THC

 25. delta 8 THC for sale area 52 says:

  Helpful information. Lucky me I found your web site unintentionally, and I
  am shocked why this accident didn’t took place in advance!

  I bookmarked it.

  delta 8 THC for sale area 52 – delta 8 THC for sale area 52

  delta 8 THC for sale area 52 – delta 8 area 52

  buy delta 8 THC area 52 – delta 8 THC for sale area 52

  delta 8 THC for sale area 52 – delta 8 carts Area 52

  area 52 delta 8 THC products – delta 8 THC for sale area 52

 26. best CBD gummies says:

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i
  was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me mad so any assistance
  is very much appreciated.

  Also visit my blog post … best CBD gummies

 27. delta 8 carts Area 52 says:

  Greetings! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any recommendations, please share. With thanks!

  delta 8 carts Area 52 – delta 8 carts Area 52

  delta 8 carts Area 52 – Area 52 delta 8 carts

  Area 52 delta 8 carts – delta 8 carts Area 52

  delta 8 THC for sale area 52 – Area 52 delta 8 carts

  Area 52 Delta 8 THC – buy delta 8 THC area 52

 28. delta 8 THC area 52 says:

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you could do with some pics
  to drive the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog.
  An excellent read. I’ll definitely be back.

  Feel free to surf to my web blog :: delta 8 THC area 52

 29. buy cbd says:

  Terrific work! That is the kind of information that are supposed to be shared around the net.
  Shame on the search engines for now not positioning this
  post upper! Come on over and discuss with my website
  . Thanks =)

  Here is my blog post – buy cbd

 30. Area 52 delta 8 carts says:

  Thanks for the marvelous posting! I genuinely
  enjoyed reading it, you can be a great author. I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back at
  some point. I want to encourage continue your great job, have a nice afternoon!

  Area 52 delta 8 carts – Area 52 delta 8 carts

  Area 52 delta 8 carts – delta 8 carts Area 52

  delta 8 THC for sale area 52 – delta 8 THC area 52

  delta 8 THC for sale area 52 – buy delta 8 THC area 52

  Area 52 Delta 8 THC – delta 8 area 52

 31. best CBD says:

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.

  I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I
  can transfer all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

  Look into my web-site: best CBD

 32. delta 8 carts says:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be actually something that I think I would never
  understand. It seems too complicated and very broad for
  me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Look at my web site: delta 8 carts

 33. CBD gummies for sleep says:

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this kind of house
  . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site.
  Reading this info So i’m glad to express that I have an incredibly just
  right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I such a lot for sure will make certain to do not overlook this web
  site and give it a glance on a constant basis.

  Review my website CBD gummies for sleep

 34. best CBD says:

  Excellent blog here! Also your website loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate
  link to your host? I wish my web site loaded up as fast
  as yours lol

  Also visit my web site :: best CBD

 35. buy weed says:

  Unquestionably believe that that you stated.
  Your favorite justification appeared to be at the web the simplest thing to keep in mind
  of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider concerns that they plainly do not know about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and outlined
  out the entire thing with no need side-effects , people can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

  My web blog :: buy weed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Open chat
سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟